MÜMDER 24.Geleneksel İftar Programını Gerçekleştirdi

Home / ETKİNLİKLER / BULUŞMALAR / MÜMDER 24.Geleneksel İftar Programını Gerçekleştirdi

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN beyin üyesi olduğu ve Fahri Başkanlığını yaptığı Marmara Üniversitesi Mezun ve Mensupları Derneği (MÜMDER), Üsküdar Çengelköy Mehmet Çakır Spor ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği 24.Geleneksel İftar Programında Üniversitenin mezunları, öğrencileri, idari ve akademik kadrosu bir araya geldi.

MÜMDER İFTARINDA TEMA “FİLİSTİN”
Sunuculuğunu Abdullah ALTUNKES’in üstlendiği ve ortalama bine yakın misafirin katıldığı iftar programı Filistinli bir öğrencinin Ezan okuması ve ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hidayet AYAN’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını Dernek Başkanı Adem CEYLAN yaptı. Adem CEYLAN, MÜMDER’in yüklendiği “katma değer oluşturacak, yüksek kaliteli faaliyetleri ile lider bir mezun ve mensupları derneği olma” vizyonu perspektifinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek konuşmasına ”Sözlerime başlamadan önce İsrail katliamlarında şehit olan Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı olanlara ise acil şifalar diliyorum. Maalesef İslam âlemi olarak bu yıl da Ramazan’ı Şerifi buruk karşıladık. Siyonist terör devleti İsrail’in, Filistinli kardeşlerimizi dünyanın gözü önünde katlederek şehit etmesi hepimizi derinden yaralamış olsa da aslında bize bir şeyi de açıkça gösterdi ki biz Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik için yek vücud olmadıkça hem İsrail hem de diğer sömürgeci devletler Müslüman coğrafyaları kana bulanmaya maalesef devam edecek. Bu mübarek günde niyazım odur ki Rabbim İslam coğrafyasına hakiki manada ümmet olabilmeyi nasip eylesin. Bizleri her daim kardeşinin hakkını savunanlardan eylesin. Rabbim bu mübarek günlerin hürmetine başta Filistin’deki kardeşlerimiz olmak üzere tüm mazlumların umudu olacak adımların atılmasına ülkemizi vesile kılsın inşallah.” Sözleriyle devam etti.

İSRAİL VATANDAŞLARINA KAPILAR SONUNA KADAR AÇIK
Başkan konuşma arasında Türkiye ve İsrail arasında gerçekleşen vize uygulamasına da değindi. Başkan;” İsrail,Kudüs ziyareti yapmak isteyen Türkiye vatandaşlarını vize şartına tabi tutarak bin bir meşaketle Mescidi Aksaya girişleri zorlaştırırken Türkiye , vizesiz uygulamayla İsrail vatandaşına kapıları sonuna kadar açık tutuluyor. İsrail vatandaşlarına uygulanan vize muafiyeti ne yazık ki Türkiye’ye girişte Filistin vatandaşlarına uygulanmıyor. Dışişleri Bakanlığının bu uygulamalara bir an önce dur demesi ve yeni uygulamalar ile durumun düzeltilmesi gerekir. “ dedi.

BEREKET VE ESENLİK DOLU YENİ BİR DÜNYA TEMENNİSİ
Günün anlamına binaen konuşmasına devam eden başkan “Geleneksel olarak düzenlediğimiz iftarlarımızın vesilesiyle MÜMDER’in teşkil ettiği büyük kardeşlik halkasını tekrar tekrar tecrübe etme imkânı buluyoruz. Bu vesileyle Derneğimizin kuruluşundan günümüze kadar yaptığı hizmetlerde katkısı olan, emeği geçen ve bugünlere kadar gelmemize vesile olan başta kurucularımız olmak üzere tüm yöneticilerimize, üyelerimize, mezunlarımıza ve mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ahirete intikal etmiş olan ağabeylerimize ve kardeşlerimize de Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. 11 ayın sultanı olan bu rahmet ikliminin, başta ülkemiz olmak üzere, tüm mazlum coğrafyalarda akan gözyaşı ve kanın durmasına, yaşanan acı ve ızdırapların dinmesine vesile olmasını, bereket ve esenlik dolu yeni bir dünyanın müjdecisi olmasını temenni ediyorum.” diyerek mikrofonu Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT’ a bıraktı.

ARAT konuşmasında Ramazanın anlamına ve önemine binaen konuşmada bulundu.
Filistin zulmüne ve en kısa sürede bu zulmün bitmesi gerektiğine vurgu yapan Rektör ARAT MÜMDER ailesinin Ramazan ayını en içten dilekleriyle kutladığını belirtti.

Sonrasında Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Sedat AYYILDIZ Üsküdar Belediyesi Başkanı adına programda söz aldı. AYYILDIZ konuşmasında MÜMDER gibi köklü bir derneği Üsküdar’da ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Konuşmasının devamında belediyenin imkanları dahilinde öğrencilere her türlü hizmeti sunan bir belediyecilik anlayışında olduklarını ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinin başarılı ve özgüven içinde hayata adım atacaklarına inançlarının tam olduğunu söyledi.

PLAKET TAKDİMİ VE KUDÜS ÇEKİLİŞ GERÇEKLEŞTİ
MÜMDER faaliyetlerini tanıtan Sinevizyon gösterisinin ardından MÜMDER’in yürüttüğü Hamilik Projesi kapsamında eğitim veren hocalara ve projesini bitirip bu yıl mezun olan öğrencilere Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet ERSOY ve İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil BOZ plaketi takdim etti.

Sonrasında MÜMDER Akademiyi başarıyla bitiren mezun öğrencilere MÜMDER’in eski kurucu ve yöneticilerinden Hasan GÜNEŞ, Şahin AVŞAR, Veysel EKMEN, Hamza KENİŞ, Sadi BİRBİLEN ve dernek başkanı Adem CEYLAN tarafından Sertifikaları takdim edildi. Akabinde bir misafire çekiliş ile Kudüs gezisi hediye edildi. Misafirlere teşekkür edilerek program sonlandırıldı.